Aktuality Fórum Budopedia E-shop FAQ Kontakty
Škola Dokan BSK Členstvo Kurzy & Semináre Iga Ryu Kenpó Karate Karate pre deti Praktická sebaobrana Kobudó Ninjutsu Kyudo
Citáty majstrov:
Dnes je 25-7-2024, meniny má Jakub
pasik
Aktuality
Kurzy a semináre
Vyhľadávanie:
Členská zóna
Video materiály
Anketa
Aká oblasť bojových umení vás zaujíma najviac ?
Sebaobrana
43%
Práca s energiou
22%
Filozofia Budó
17%
Zbrane
11%
Kondícia
5%
podujatia.sk univerzitka.com fightsport.sk http://www.realityak.sk/ http://www.agrifarmi.sk/

Mikulášska akcia v CBU Žilina, bola prvá akcia podobného typu akú som absolvoval od začiatku môjho trénovania. Preto som to celé vnímal možno trochu inak než ľudia, ktorí cvičia už niekoľko rokov. Začínalo sa v sobotu o desiatej. Zišli sa nielen členovia Dokan-u, ale aj ľudia mimo našej školy. Predsa len išlo o akciu „deň otvorených dverí“ (vlastne víkend). 

Keďže bola akcia prístupná nielen členom Dokan-u, ale aj širšej verejnosti tak sa (prevažne prvý deň) niesol v trochu uvoľnenejšom duchu . To bolo hlavne pre ľudí mimo klubu samozrejme plus. 
Prvý tréning sme cvičili s palicou – hanbo. Sensei Jaro nám vysvetľoval použitie techník v reálnom živote – s dáždnikom apod. Prebrali sme len úplné základy techník s hanbo keďže boli na pláne ešte ďalšie zaujímavé tréningy. Aj tak sa mi ale tento tréning páčil a ukázal, že štýl, ktorý sa učíme je nielen o úderoch a kopoch, ale dokáže využívať aj iné nástroje a spôsoby ako vyjsť z konfliktu bez ujmy na zdraví ak už k nejakému dôjde. 

V podvečer prvého dňa nás niekoľko mojich známych „z radov verejnosti“ opustilo, ale ešte predtým a aj potom som sa ich stihol povypytovať na ich dojmy z dňa. Všetci boli prakticky úplní začiatočníci tak nevnímali ani tak techniky (ktoré videli prvýkrát), ale skôr tie veci okolo. A z nich sa im najviac páčil prístup sensejov: „naučia a pritom berú veci s nadhľadom a humorom“ (citujem priateľkinho brata). 

Súčasťou prvého dňa bola aj prednáška senseja Roba Mrňáka o trochu hlbšom význame pravidiel Dojokun-u, a taktiež sme mali možnosť navzájom medzi sebou diskutovať a klásť si otázky o rôznych záležitostiach čo nás zaujímajú. Tieto pravidlá zasahujú do rôznych oblastí života toho, kto ich študuje a snaží sa počúvať, nielen do karate. Mnoho ázijských bojových umení má za cieľ nielen naučiť sa účinnejšie brániť, či útočiť, ale hlavne vychovávať lepších ľudí. Ľudí, ktorí budú na sebe pracovať celý život aby spravili tento svet lepším miestom pre všetkých, nielen pre seba.
 
Po ďalšom tréningu karate, ktorý nasledoval po prednáške a diskusii sme sa pustili do navareného gulášu. Po niekoľkých tréningoch chutil určite všetkým. Týmto sa zároveň začala voľnejšia zábava – kto vie hral na gitare, kto (ne)vie, spieval a tak to bolo až do noci.

Tréningy pokračovali aj nasledujúci deň (nedeľu) avšak už v menšej miere. Užili sme si ešte dva tréningy a rozišli sme sa každý svojou cestou. Na konci druhého dňa som bol síce unavený (a určite som nebol jediný), ale odchádzal som s pocitom dobre vykonanej práce a s vedomím, že sme sa zasa o kúsok priblížili k ideálu Budo. Juraj Hanakovič, 3. kyu Judo
študent Iga Ryu Kenpo Karate,
CBU Dokan - Žilina

 

nacitavam
zavrieť