Praktické aplikácie Kenpo Karate v sebe popri zdravotných a energetických cvičeniach (Qigong) obsahujú aj techniky sebaobrany (Goshin). Keďže pre ženy a fyzicky slabších ľudí nie je možné konkurovať útočníkovi jeho zbraňami (väčšia sila, fyzická zdatnosť, väčšia hmotnosť), sú v systéme sebaobrany školy Dokan zahrnuté princípy použitia pák a imobilizačných techník, využívajúcich princíp - leverage (ang. - urobiť viac s menšou námahou). Sebaobrana vyučovaná v škole Dokan je zostavená z kombinácie techník z Iga Ryu Kenpo Karate a Brazílskeho Jiu Jitsu.
Účinok úderových a kopacích techník sa dosahuje ich vedením na citlivé miesta a body protivníka (Kyusho Jitsu) ako aj použitím rôznych bežne dostupných nástrojov, ktorými je možné zvýšiť efektívnosť obrany.
Kľúčové momenty sebaobrany však spočívajú v schopnosti zachovať si "chladnú hlavu", teda byť v stave, ktorý umožňuje vnímať možnosti danej situácie a vybrať optimálnu taktiku smerujúcu k riešeniu konfliktnej situácie.
Konfliktné situácie môžu vzniknúť kdekoľvek - doma, v práci, na ulici, diskotéke, a pod. Všetky však majú jednu spoločnú vec: predchádzalo im mnoho signálov oveľa skôr, ako došlo k samotnému konfliktu. Zavnímanie týchto signálov vyžaduje intuitívnu schopnosť „vycítiť“, čo sa okolo nás deje a následne správne zareagovať.
Schopnosť v správnom momente použiť správne slová, správne pohyby a gestá nie je vecou techniky, ale pokojného vnútorného postoja a intuície, a dá sa vycibriť pomocou cvičení zameranými na udržiavanie bdelého vedomia nielen počas tréningu, ale aj počas bežného dňa.
Človek nemusí nevyhnutne očakávať, že ho niekto prepadne, aby mal motiváciu cvičiť sa v zjemňovaní svojho vnímania. Táto schopnosť je využiteľná nielen pri fyzickej konfrontácii, ale aj v bežnom živote pri komunikácii a jednaní s okolím (partnerom, šéfom, priateľmi, deťmi, susedmi, atď). Človek je schopný naučiť sa vnímať to, čo sa skrýva za slovami a gestami ľudí, ktorí sa nachádzajú v našej blízkosti. Dokonca je možné cítiť emócie a vnímať myšlienkové procesy, odohrávajúce sa v človeku „za“ tým, čo je vnímateľné bežným zrakom a sluchom.
Technická a fyzická príprava doplnená o psychologické metódy sebapoznávania, koncentrácie, práce s vnútornou energiou, emóciami a bdelou pozornosťou, tvoria ucelený systém výcviku praktickej sebaobrany v škole Dokan.
PRIHLÁSENIE
Záujemcovia a záujemkyne tréningy sebaobrany majú možnosť prísť na tri skúšobné tréningy do už prebiehajúcich skupín a nezáväzne si vyskúšať akým štýlom sú vedené. Po týchto troch tréningoch je možné sa rozhodnúť pre min. ročný výcvik - 2x týždenne po 1,5 - 2 hod, počas ktorého je možné zvládnuť základy sebaobrany proti napadnutiu neškoleným agresívnym protivníkom.
PRIHLÁŠKA:
Poznámky a otázky:
Odoslať predbežnú prihlášku
Upozornenie:
Po vyplnení registračného formulára budete zaradený do databázy školy Dokan, o.z.. Na základe tohto získate možnosť pridávania komentárov a hodnotení k článkom a príspevkom na našej domovskej stránke, okamžitý prístup k aktuálnym informáciám o dianí a Seminároch, Kurzoch a Akciách, poriadaných školou Dokan, o najnovších príspevkoch na portáli
www.dokan.sk a ďalších novinkách.
V prípade, že budete chcieť, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Podľa zákona o ochrane osobných údajov nebudú vaše dáta poskytované tretím osobám, ani tretím organizáciám.