Aktuality Fórum Budopedia E-shop FAQ Kontakty
Škola Dokan BSK Členstvo Kurzy & Semináre Iga Ryu Kenpó Karate Karate pre deti Praktická sebaobrana Kobudó Ninjutsu Kyudo
Citáty majstrov:
Dnes je 25-7-2024, meniny má Jakub
pasik
Aktuality
Kurzy a semináre
Vyhľadávanie:
Členská zóna
Video materiály
Anketa
Aká oblasť bojových umení vás zaujíma najviac ?
Sebaobrana
43%
Práca s energiou
22%
Filozofia Budó
17%
Zbrane
11%
Kondícia
5%
podujatia.sk univerzitka.com fightsport.sk http://www.realityak.sk/ http://www.agrifarmi.sk/

Kyudo v preklade znamená „cesta luku“ a je japonskou verziou lukostreľby. Vďaka samurajom sa toto bojové umenie vyvinulo v Japonsku zo starobylého morálneho kódexu (kyuba no michi / yumiya no michi) a vojenskej techniky (kyujutsu). Hoci v minulosti bol luk využívaný prevažne ako zbraň využívaná na lovenie, vo vojnách alebo pri rôznych skúškach schopností, v Japonsku sa význam luku zmenil na (obradnú) zbraň využívanú pri ceremóniách a ako nástroj k vlastnému sebapoznaniu a sebazdokonaľovaniu.

 

Japonský luk používaný v Kyudo má asymetrický tvar a oproti jeho ostatným verziám, ktoré sa používajú vo svete, je omnoho väčší. Meria vyše 2 metre a drží sa vo výške jednej tretiny od spodného konca. Tradične sa strieľa do terča (mato) na vzdialenosť 28 metrov. Avšak kým sa cvičenec dostane k strieľaniu na dlhú vzdialenosť, svoju techniku, trpezlivosť a umenie trénuje pri strieľaní do makiwari na krátku vzdialenosť.

 

Kyudo predstavuje meditatívnu formu cvičenia, pri ktorej nie je cieľom poraziť niekoho, či súťažiť v strieľaní na cieľ, ale predovšetkým je kladený dôraz na rozvoj vlastnej vnútornej sily (ki). Viac ako len zasiahnutie cieľa sa v Kyudo cení koncentrácia, harmonické pohyby v súlade s dýchaním a vedomé prevedenie pohybu. Toto vedie k zjednoteniu tela a ducha.Ceremónia lukostreľby teda pomáha zlepšiť schopnosť koncentrácie.

 

Pre Kyudo je charakteristická presnosť a precíznosť vyjadrená a zdokonaľovaná prostredníctvom zamerania sa na detaily a jemnosť. Kyudo popri telesnom cvičení pomáha rozvíjať hlavne duševnú stránku jedinca. Vedie to k nadobudnutiu vnútornej sily a kľudu, ktoré sa časom prenášajú aj do bežného života a pri zvládaní každodenných situácií.

 

V prípade záujimu o tréningy Kyudo alebo o získanie bližších informácií, môžete volať na číslo 0915 223 045 alebo vyplniť nasledujúci formulár.

 

 

PRIHLÁŠKA:

Meno:
Priezvisko:
E-mail:
Telefón:
Mesto:


Poznámky a otázky:Odoslať predbežnú prihláškuUpozornenie:

Po vyplnení registračného formulára budete zaradený do databázy školy Dokan, o.z.. Na základe tohto získate možnosť pridávania komentárov a hodnotení k článkom a príspevkom na našej domovskej stránke, okamžitý prístup k aktuálnym informáciám o dianí a Seminároch, Kurzoch a Akciách, poriadaných školou Dokan, o najnovších príspevkoch na portáli www.dokan.sk a ďalších novinkách.

V prípade, že budete chcieť, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Podľa zákona o ochrane osobných údajov nebudú vaše dáta poskytované tretím osobám, ani tretím organizáciám.
Pre pridanie komentárov sa musíte prihlásiť do členskej zóny
nacitavam
zavrieť