O škole Dokan
Iga Ryu Kenpó Karate. Prístup a spôsob poňatia výuky umožňuje z hľadiska veku praktikovať toto bojové umenie každému - od tých najmenších (deti), cez študentov, pracujúcich až po tých – duchom večne mladých (do 99 rokov), ktorých pohyblivosť a sila už troška slabne, ale zato sú nevyčerpateľnou studnicou životných zážitkov a skúseností pre ich mladších kolegov v cvičení.
Cieľom cvičenia u nás nie je stať sa majstrom v porážaní súperov na ulici či rôznych súťažiach, ale prekonávaním vlastných vonkajších a najmä vnútorných hraníc a prekážok kráčať cestou sebapoznávania a sebazdokonaľovania. Skutočný zmysel klasických bojových umení ďaleko presahuje ich rôzne vonkajšie formy (obsah a zmysel beztak dáva technikám ten, ktorý ich cvičí) a s vyzrievaním človeka postupne smeruje k umeniu harmonického života a spoznávaniu pokladov, ukrytých v hlbinách svojej vlastnej duše. Tu sa stretáva cesta všetkých bojových umení sveta v jednom jedinom bode, zameranom na poznanie našej pravej podstaty. Takáto – vonkajšia a vnútorná prax súčasne – vedie k formovaniu osobnostných kvalít človeka. Vďaka svojmu správaniu, charakteru, vlastnostiam a schopnostiam, získaných vytrvalou praxou predstavuje každý ozajstný študent bojového umenia jedinca, schopného stáť na vlastných nohách, byť vzorom pre ostatných a žiť svoj život v harmónii nielen s inými ľuďmi ale aj s prírodou, ktorá mu ho umožňuje.
Škola Dokan má svoj pôvod v Iga Ryu Karate-dó (systém založený P. Filom, ktorý sa po r. 1989 ako jeden z mála učiteľov Karate, v tej dobe snažil vniesť do praxe športového karate aj vnútorné hodnoty Budó).
Dokan v doslovnom preklade znamená – Cesta je kruh. Kruh – symbol jednoty, úplnosti, dokončenia... ale aj cesty vlastného sebazdokonaľovania. Ťažisko výuky spočíva v ponímaní karate ako cesty dó. Škola Dokan sa snaží zachovávať vnútorné hodnoty, ktoré sa po stáročia od srdca k srdcu (isshin - denshin) prenášali od učiteľov k ich najbližším žiakom (uchi-deshi). To znamená, že aj výuka v Iga Ryu Kenpo Karate bazíruje na vnútorných princípoch, ktoré sú základom cesty dó a praxe Budó.
Školu Dokan založil na základe jedenásťročných skúseností z praxe karate a ďalších oblastí rozvoja osobnosti sensei Róbert Mrňák a Jaroslav Dávidík*. Každý svojim dielom, podľa svojich možností a schopností dodnes pomáhajú tvoriť obraz školy.
Rok 2008 predstavuje z hľadiska smerovania školy najvýznamnejší medzník, keďže jej hlavní učitelia nadviazali kontakt s kyoshim Iga Ryu Kenpo Karate vrámci BSK.
Dnes, po zoznámení sa s výukovými systémami BSK pracujeme všetci spoločne na ich integrácii do Iga Ryu Kenpo Karate ako uceleného štýlu zameraného na štúdium filozofie cesty dó v klasických bojových umeniach, ďalej sebaobrany (goshin), zdravotných a energetických cvičení (qigong), stimulácií vitálnych bodov (kyusho jutsu a tuite), systémov boja s tradičnými okinawskými zbraňami (kobudó), systémov pák a znehybnení (chin-na), systémov lepiacich rúk (kakie), jiu jitsu a ďalších sebaobranných metód, ktorých pôvod siaha z Japonska cez Okinawu do Číny (kenpo - okinawský výraz pre quan-fa) a odtiaľ pravdeodobne do Indie (umenie Kalari) a ďalšia vetva do Grécka (pankration).
Veľa šťastia na Vašej vlastnej ceste (Dó)
Vám prajú všetci učitelia a inštruktori školy Dokan.
* Jarko sa medzičasom rozhodol kráčať vlastnou cestou a viac info o tom, čomu sa venuje nájdete tu: http://www.konstelacie-multidimenzie.sk/