Aktuality Fórum Budopedia E-shop FAQ Kontakty
Škola Dokan BSK Členstvo Kurzy & Semináre Iga Ryu Kenpó Karate Karate pre deti Praktická sebaobrana Kobudó Ninjutsu Kyudo
Citáty majstrov:
Dnes je 13-10-2024, meniny má Koloman
pasik
Aktuality
Kurzy a semináre
Vyhľadávanie:
Členská zóna
Video materiály
Anketa
Aká oblasť bojových umení vás zaujíma najviac ?
Sebaobrana
43%
Práca s energiou
22%
Filozofia Budó
17%
Zbrane
11%
Kondícia
5%
podujatia.sk univerzitka.com fightsport.sk http://www.realityak.sk/ http://www.agrifarmi.sk/

Hariya Sekiun – najväčší majster meča

 

Odjakživa sa ľudia dohadovali, dohadujú a budú dohadovať o tom, kto bol najväčším japonským majstrom meča. Presne také isté diskusie na túto tému sa vedú o tom, kto bol najlepším boxérom, či zápasníkom všetkých čias. Tieto otázky budú kladené stále znova a znova, pokým bude história podávať svedectvá o takýchto ľuďoch z rôznych oblastí bojových umení. Keď však kritériá, ktoré je potrebné splniť aby mohla byť uskutočnená takáto voľba, spočívajú v tom, aké schopnosti daný jedinec rozvinul vo svojom umení a akým spôsobom sa staral o svojich nasledovníkov, je možné ich okruh zreteľne zúžiť – obzvlášť v umení šermu.

Pre skutočných žiakov meča našťastie takýto muž existoval, šermiar všetkých čias, no jeho meno je pre priemerného Japonca absolútne neznáme a ešte menej hovorí cudzincovi.

Hariya Sekiun bol nielen najväčším, ale tiež vychoval nasledovníkov svojho umenia – Odagiri IchiunShirai Toru, ktorí boli považovaní za ešte väčších učiteľov. Bolo by však omylom domnievať sa, že Hariya Sekiun kráčajúc históriou po sebe zanechal nejaké stopy podobne ako Miyamoto MusashiYagyu Yubei. Nič také neurobil. Určite nie romantickým spôsobom ako Musashi – vo forme umenia, ktoré by potešilo všetkých milovníkov chanbary. S veľkým šťastím je o Sekiun Hariyovi možné niekde nájsť  viac ako jednu stránku. V žiadnom prípade nepriťahoval masy. Snáď preto, že jednoducho nechápali jeho šermiarske umenie. Navyše k tomu praktikoval Zen. Ľudové masy k nemu nemali prístup na rozdiel od tých, pre ktorých sa bojové umenia stali životnou cestou.

Hariya (Haraigaya) Sekiun (1592 - 1662) sa narodil v Harigaya a už ako mladík začal s cvičením s mečom. Neukončil nijakú školu a okrem meča a bojových umení by mu v inej oblasti nedôveroval asi nik. Napriek tomu vybojoval v priebehu svojho života  52 zápasov na život a na smrť a vo všetkých zvíťazil. Prehnal sa cez svojich protivníkov ako oheň, ktorý v momente spáli vysušené zápalky. Učil cvičenia na dvoch úrovniach – ducha a tela.

Hovorieval: „prekonaj strach a žiaľ prostredníctvom meditácie. Spoj sa prostredníctvom kata do harmónie s celým svetom“.

Jedného dňa – mal už viac ako 60 rokov – bol vo svojej záhrade, kde strihal jeden strom. Zrazu ho prerušili dvaja približne 30 roční muži, ktorí sa dožadovali rozhovoru s Hariya Sekiun.

„To som ja“ povedal Sekiun.

Na okamih na neho zízali plní prekvapenia a následne si vymenili krátky pohľad.

„Ale“ povedal mladší z nich „vy ste starý muž. Ste skutočne Sekiun Hariya?“

Sekiun si nevšímal ich hrubosť a ďalej sa venoval svojej práci.

„Starec“ zakričal mladší z nich, „rozprávam sa s vami. Počuli sme o vašom silnom údere, ´božský vhľad´, ako ho nazývate, a neveríme tomu. A teraz, keď vás vidíme ako starého muža – tak tomu veríme ešte menej.“

„Dobre“ povedal Sekiun, „potom už môžete ísť.“

Obaja muži odišli, pretože videli že nemá zmysel hádať sa so Sekiunom a vo svojej nevedomosti po celm meste roznášali, že má pred nimi Sekiun strach.

Po čase však zistili, že im nikto v meste neverí a išli preto znova za Sekiunom.

„Prichádzame znova“, povedali obaja.

„A ja vás opäť prosím aby ste odišli“, odpovedal Sekiun.

A tak obaja mladíci znova odišli do mesta a znova vytrubovali, že veľký Sekiun Hariya sa zľakol ich výzvy.

„Má strach, pretože je starý a opotrebovaný“, tvrdili.

„Tomu neveríme“ hovorilili ľudia v meste.

„Jednoduch vás nechce zabiť.“

Táto poznámka tak nahnevala oboch mužov, že sa vlámali do Sekiunovho domu a dožadovali sa boja na život a na smrť. Sekiun sa zdráhal. No muži boli neoblomní a nedali sa odbiť.

„Keď teda na tom trváte, potom si zaobstarajte prilbu a ozajstný meč, aby ste mali aspoň nejakú šancu. Môj meć bude drevený, aby bol boj vyrovnanejší“ povedal Sekiun a prijal výzvu.

Starší z nich neskôr rozprával: „Sekiun sa postavil voči môjmu priateľovi s krátkym dreveným mećom v rukách a okamžite po zaujatí bojovej pozície trafil Sekiun môjho priateľa zdanlivo ľahkým úderom do prilby. Na moje prekvapenie som s hrôzou zistil, že sa môj priateľ, ktorý bol na svoj vek veľmi silný muž, zrútil k zemi. Padol na oproti stojaci strom a z úst mu tiekla krv. Keď som mu chcel pomôcť, bol už mŕtvy. Čo za človeka je tento Sekiun?“

Sekiunovými hlavnými zásadami boli: „Vezmi svoj život do vlastných rúk a vyžmíkaj kaźdú sekundu do poslednej kvapky. Ber všetky svoje každodenné činnosti tak, ako by to bol tvoj posledný deň v živote.“ Sekiun bol mužom, ktorý prekonal strach a sebaľútosť. Tento postoj ho činil najlepším zo všetkých.

preklad:

Ing. Róbert Mrňák

nacitavam
zavrieť